Украина Харьков,
Graund.a@ukr.net

+38 (050) 655-40-25
+38 (068) 486-60-44

 

Високоолеїновий соняшник – це соняшник із вмістом в олії понад 82 % олеїнової кислоти Омега 9 (мононенасичена жирна кислота) і низьким вмістом лінолевої кислоти Омега 6 (поліненасичена жирна кислота). Цей соняшник виведено традиційними методами селекції, і генетичний потенціал вмісту олеїнової кислоти у нього найвищий серед олійних культур – до 92–94 %! Нині олія з високоолеїнового соняшнику експортується в країни Євросоюзу і використовується в харчовій промисловості всередині країни. Поки що частка високоолеїнового соняшнику в структурі виробництва невелика і становить близько 2 %. Проте світові тенденції виробництва соняшнику засвідчують великі перспективи цього напрямку в Україні. За останні роки частка високоолеїнового соняшнику у світі виросла і сягнула близько 10 % від усього виробництва. На ринку США частка олеїнового соняшнику – понад 95 %, у Франції – більше як половина. Розвиток високоолеїнового сегмента – дуже перспективний напрямок, адже урожайність кращих сучасних високоолеїнових гібридів не поступається традиційним. До того ж можна отримати премію, яка повністю перекриває вартість насіння на гектар.

 

Попит на високоолеїнову соняшникову олію зумовлює і турбота людей про власне здоров’я. Ця олія має найвищий вміст вітаміну Е (альфа-токоферолу) – 45 мг/100 г. Це природний антиоксидант, який зміцнює імунітет, зменшує ризик ракових і серцево-судинних захворювань, а це сьогодні головні причини смертності.

 

Переваги високоолеїнової олії:

 

• Високий вміст вітаміну Е – природного антиоксиданту (альфа-токоферолу).
• Під час смаження й гідрогенізації (переробки на маргарин) утворюється мала кількість транс-жирів, шкідливих для здоров’я, які можуть викликати серцево-судинні й ракові захворювання (так званий «шкідливий холестерин»).
• Тривалий термін зберігання – вчетверо довше, ніж у звичайної соняшникової олії.
• Серед причин зниження цін на оливкову олію на світовому ринку – висока конкуренція з боку високоолеїнового соняшнику, олія з якого перевищує за якісними показниками оливкову.

Особливості технології вирощування

Високоолеїнові гібриди районовано в Україні так само, як і класичні. Технологія вирощування традиційна для соняшнику. Рекомендовано такі умови: просторова ізоляція від класичного соняшнику – не менше 200–400 м, що дозволяє отримати потрібний відсоток олеїнової кислоти в олії. Якщо неможливо витримувати просторову ізоляцію, слід підбирати гібридний склад згідно з групами стиглості, щоб забезпечити цвітіння в різні строки й уникнути перезапилення зі звичайним соняшником. Не рекомендується також вирощувати високоолеїновий соняшник у зонах із різко континентальним кліматом, бо різкі коливання нічних і денних температур під час цвітіння можуть суттєво знизити рівень олеїнової кислоти в олії. Нарешті, не можна допускати змішування соняшнику під час посіву, збирання, транспортування, сушіння і зберігання продукції.

Засадничий чинник успіху – підбір насіння з високим генетичним потенціалом урожайності і вмістом олеїнової кислоти, а також чистота насіння, яку виробникам гарантує компанія «Сингента».

«Сингента» має цілу низку високоолеїнових гібридів соняшнику, адаптованих у більшості країн-виробників. Понад половину зареєстрованих гібридів цього сегмента в Європі – це гібриди «Сингенти», які надзвичайно популярні у чільних країнах-виробниках високоолеїнового соняшнику – Франції, Угорщині, Іспанії, Туреччині та ін.

Для України компанія зареєструвала найбільш високоврожайні гібриди НК Ферті і Тутті (це найуспішні конвертації традиційних (лінолевих) гібридів НК Бріо й НК Конді відповідно), а для регіонів з недостатнім рівнем зволоження та низьким ризиком розвитку фомопсису високоолеїновий гібрид для виробничої системи Clearfield® Коломбі.

 

ПОРТФОЛІО ВИСОКООЛЕЇНОВИХ ГІБРИДІВ СОНЯШНИКУ КОМПАНІЇ «СИНГЕНТА»

 

ГІБРИД СОНЯШНИКУ

ГРУПА СТИГЛОСТІ

ТИП ГІБРИДА

СТІЙКІСТЬ ДО ВОВЧКА, РАСИ

ПОЧАТКОВИЙ РІСТ

НК ФЕРТІ

Середньостиглий

Інтенсивний

А–Е

Середній

ТУТТІ

Середньостиглий

Інтенсивний

А–Е

Середній

КОЛОМБІ

Середньоранній

Екстенсивний

А–Е

Добрий

 

 

 

 

Відмінний урожай цінної олії

 

ГРУПА СТИГЛОСТІ: Середньостиглий

ВИКОРИСТАННЯ: Високоолеїновий

 

Гібрид інтенсивного типу з середньою енергією росту на початкових етапах. Генетично близький до гібрида НК Бріо.

 

ВМІСТ ОЛЕЇНОВОЇ КИСЛОТИ В ОЛІЇ

До 92 % (у разі дотримання просторової ізоляції від 300 м і за сприятливих погодних умов)

 

ВМІСТ ОЛІЇ

Високий (до 50–52 %)

 

ВИСОТА РОСЛИН

Середня (залежно від вологозабезпечення)

 

СТІЙКІСТЬ

Високотолерантний до фомозу й фомопсису, середньотолерантний до сірої і білої гнилей. Стійкий до вовчка рас А–Е. Висока стійкість до вилягання, середня – до посухи.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИРОЩУВАННЯ

Рекомендовано дотримання сівозміни й класичної технології обробітку ґрунту. Рекомендований для вирощування в усіх зонах, крім украй посушливих.

 

РЕКОМЕНДОВАНА ГУСТОТА НА ПЕРІОД ЗБИРАННЯ

В посушливих умовах – 40–45 тис. рослин/га; в умовах помірного й достатнього зволоження – 50–55 тис. рослин/га

 

ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

 

 

 

Чемпіон серед високоолеїнових

 

ГРУПА СТИГЛОСТІ: Середньостиглий

ВИКОРИСТАННЯ: Високоолеїновий

 

Гібрид інтенсивного типу, генетично близький до гібрида НК Конді. Найпопулярніший високоолеїновий гібрид у Центральній і Західній Європі. Лідер за рівнем урожайності серед високоолеїнових гібридів, найкращу віддачу забезпечує на родючих ґрунтах.

 

ВМІСТ ОЛЕЇНОВОЇ КИСЛОТИ В ОЛІЇ

До 93 % (у разі дотримання просторової ізоляції від 300 м і за сприятливих погодних умов)

 

ВМІСТ ОЛІЇ

Дуже високий (до 52 %)

 

ВИСОТА РОСЛИН

Cередня (залежно від вологозабезпечення)

 

СТІЙКІСТЬ

Добра посухостійкість. Стійкий до вовчка рас А–Е. Дуже добра толерантність до фомопсису й фомозу, вища за середню стійкість до білої гнилі.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИРОЩУВАННЯ

Дотримання сівозміни й класичної технології обробітку ґрунту. Рекомендований для вирощування в усіх зонах, крім украй посушливих.

 

РЕКОМЕНДОВАНА ГУСТОТА НА ПЕРІОД ЗБИРАННЯ

В посушливих умовах – 35–45 тис. рослин/га; в умовах помірного й достатнього зволоження – 50–55 тис. рослин/га

 

ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

 

 

 

Високоолеїновий стандарт із посухостійкості для системи Clearfield®

 

ГРУПА СТИГЛОСТІ: Середньоранній

ВИКОРИСТАННЯ: Високоолеїновий, Clearfield®

 

Гібрид екстенсивного типу з хорошою енергією росту на початкових етапах і високим потенціалом урожайності. Генетично близький до гібрида Санай. Придатний для мінімальної і нульової технології обробітку ґрунту.

 

ВМІСТ ОЛЕЇНОВОЇ КИСЛОТИ В ОЛІЇ

До 92 % (у разі дотримання просторової ізоляції від 300 м і за сприятливих погодних умов)

 

ВМІСТ ОЛІЇ

Середній (47–48 %)

 

ВИСОТА РОСЛИН

Середня (залежно від вологозабезпечення)

 

СТІЙКІСТЬ

Відмінна посухостійкість. Стійкий до вовчка рас А–Е. Гібрид стійкий до імідазолінонів, що дозволяє виробникам вирощувати високоолеїновий соняшник у системі Clearfield®. Слаботолерантний до фомопсису.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИРОЩУВАННЯ

Не рекомендовано вирощувати в господарствах з осередками фомопсису. Рекомендується дотримуватися сівозміни. Адаптований до вирощування в зоні Південного Степу і Приазов’я.

 

РЕКОМЕНДОВАНА ГУСТОТА НА ПЕРІОД ЗБИРАННЯ

35–45 тис. рослин/га

 

ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

 

Top